Hlavná stránka
O nás
Wellness doma
 
Wellness pre investorov
Sauna a zdravie
 
Vaše zdravie
 
Sauna je zdravá
 
Fit aj v zime 
 
Sauna a ochladenie
 
Sauna a odkyslenie
 
Regenerácia
 
Sauna a redukcia hmotnosti
 
Wellness ABC
Servis
Referencie
 
Príslušenstvo
Kontakt

 

Zdá sa vám, že ste „prekyslený“?

  Choďte do sauny!  
    Stále pribúda nadšencov, ktorí si užívajú ozdravné efekty medzi štyrmi stenami svojej vlastnej sauny.

Ak by ste si chceli vytvoriť svoje vlastné „kúpele“ s individuálnym modelom sauny, obráťte sa na firnás a ponäkneme Vám po najlepšie od firmy KLAFS. Počnúc jednoduchými EASY, ktoré  si nainštalujete aj sami, až po mnohými oceneniami vyznamenané dizajnové modely, určené na vytváranie príjemnej atmosféry vo vlastných „potiarňach“.
Dôvodov pre odreagovanie sa v saune sa v súčasnosti nájde naozaj dostatok – jedným z nich môže byť  napríklad aj hospodárenie nášho  organizmu s kyselinami a zásadami.

 
         
    Také pôžitky ako napríklad káva, alkohol, cigarety, fastfood a sladkosti patria v modernej spoločnosti ku každodennému životu. Tak ako to už v živote býva, takéto krátkodobé „radosti“ neznamenajú súčasne aj dobrý vplyv na naše telo. Tieto potraviny vedú k prekysleniu organizmu a naše hospodárenie s kyselinami a zásadami  sa dostáva do nerovnováhy. Aj stres, zloba a hluk sa podieľajú na prekyslení organizmu. Organizmus väčšiny ľudí je ľahko prekyslený.  Pritom vyrovnané   hospodárenie s kyselinami a zásadami zvyšuje kvalitu života a pôsobí preventívne proti vzniku civilizačných ochorení.  
         
    Ako  dobre! Pravidelné saunovanie podporuje vyplavovanie škodlivých kyselín z organizmu.  V kombinácii s telesnou aktivitou a plnohodnotnou výživou sa môžete harmonicky naladiť a už nikdy  nebude vaše telo prekyslené!

Optimálnym predpokladom harmónie v hospodárení nášho organizmu s kyselinami a zásadami je zloženie stravy, ktorá by mala pozostávať z 80 % zásaditých a z  20 % kyslých potravín. Takmer všetky druhy ovocia a zeleniny sú zásobníkmi zásad. Podporné účinky pri takomto optimálnom stravovaní majú detoxikačné bylinkové čaje a saunovanie. MUDr. Ulrika Novotná, autorka kníh  „Lust auf Sauna“ a „Sauna unbeschwert genießen“ („Chuť na saunu“ a „Ako sa saunovať s pôžitkom“) odporúča potenie s obozretnosťou: „V teple sa tkanivo lepšie prekrvuje, čo vedie k dôkladnému vyplaveniu prekyslených  usadenín z pokožky a spod pokožky smerom dovnútra, ale vedie  napríklad aj k vylučovaniu solí smerom dovonka. Pri aktívnom potení sa za minútu vytvorí približne 20 – 40 g potu. Po troch dávkach sauny sa stratí až do 1,5 l  tekutín. S touto tekutinou sa z tkaniva vyplavia aj soli a odpadové látky, ktoré sa môžu vylúčiť spolu s potom. Prekyslenie organizmu vplýva aj na imunitný systém.  Detoxikácia v horúcom prostredí a následné ochladenie po saune ideálne trénuje a posilňuje imunitu“.
 
         
   

Pomer medzi kyselinami a zásadami v organizme je určite rozhodujúci pre základnú reguláciu ľudského organizmu a okrem iného má vplyv na imunitný systém a na dýchanie, na krvný obeh, na trávenie a v neposlednom rade aj na hospodárenie s hormónmi. Aj pri bunkovej látkovej výmene vznikajú kyseliny, ktoré sa vylučujú v lepšom prípade cez ľadviny, vydychovaným vzduchom, alebo cez pokožku. Organizmus sa pokúša prebytok kyseliny neutralizovať pomocou zásaditých výživových látok a minerálov z vlastných zdrojov. Postupné odbúravanie minerálov z depozitu organizmu tento doslova vylúhuje. A tak sa potom aj cítite: jednoducho ste „kyslý“.

Škodlivé látky môžu byť pôvodcami oslabenia imunitného systému, bolestí kĺbov, svalov, hlavy,  tráviacich ťažkostí, ako aj mnohých chronických chorôb. Pri mimoriadnej telesnej a športovej záťaži sa v dôsledku svalovej činnosti zvyšuje tvorba mliečnej kyseliny. Ak sa v takomto prípade nezvýši tvorba zásaditých látok na vyrovnanie stavu, výkonnosť sa celkom zrúti.
 
         
   

Pozitívne účinky sauny využívajú najmä športovci: dráždivé teplo sauny evokuje schopnosti sebaregulácie a vyrovnávania sa so stresovými situáciami. Priaznivým vedľajším efektom je vylučovanie jedovatých stopových prvkov ako olovo, kadmium a nikel spolu s potom.

MUDr.  Novotny tento fakt potvrdzuje: „Pot pozostáva z 99 % vody a z 1 % rozpzstených podielov. Kto sa potí, stráca najprv viac kuchynskej soli. Väčšina z toho – ako aj v našej výžive – sa vo veľkej miere nachádza aj v našom organizme. Keď uvážite, že 8 g soli viaže na seba 1 liter vody,  je jasné, že so zvýšeným vylučovaním soli sa súčasne z tela stráca veľké množstvo vody. Prílišná strata minerálov môže spôsobiť oslabenie svalstva, ako sa to stáva  pri potení bez cvičenia počas dovolenky. Pravidelné saunovanie reguluje stratu kuchynskej soli, takže táto soľ, ako aj iné dôležité minerály (napr. kálium a magnézium) sa nestrácajú v takom veľkom množstve.“
 
         
Predchadzajúci

Hore