Hlavná stránka
O nás
Wellness doma
 
Wellness pre investorov
Sauna a zdravie
 
Vaše zdravie
 
Sauna je zdravá
 
Fit aj v zime 
 
Sauna a ochladenie
 
Sauna a odkyslenie
 
Regenerácia
 
Sauna a redukcia hmotnosti
 
Wellness ABC
Servis
Referencie
 
Príslušenstvo
Kontakt
     
 

Zdravie so saunou, parným kúpeľom, soláriom, farebným svetlom a s vôňami.

Zahoďte starosti všedného dňa za hlavu a venujte sa aj s Vašimi najbližšími zdraviu, oddychu a zábave. Tu získate informácie o blahodarných účinkoch  sauny, parného kúpeľa, solária,  farebného svetla a vôní.

 
 
Sauna a zdravie
 
Odbúravanie stresu pomocou sauny, saunový kúpeľ ako privátna zdravotná prevencia
   
Sanárium pomáha  pacientom s vysokým krvným tlakom a posilňuje  imunitný systém
   
Priebeh kúpeľa v SANÁRIU®
   
Priebeh kúpeľa v saune    
 
Parný kúpeľ a zdravie
 
Relax v parnom kúpeli  – prírodná kozmetika pur!
   
Priebeh  parného kúpeľa    
 
Slnko a imunitný systém
 
Výzor plný slnka a jemné opálenie    
 
Farby pre dobrú  pohodu
 

Farba, zvuk a vôňa  premenia saunový kúpeľ  na  kúzelnú hru zmyslov

   
Farebné svetlo – dobrý skutok pre telo i pre dušu
   
   
Zo všetkých ľudských zmyslov je zrak najvýraznejší. Viac ako 80 % ľudských zmyslových vnemov pripadá práve na zrak. Nie je teda nič neobvyklé na tom, že svetlo a farby majú taký silný vplyv na našu náladu a na vytvorenie dobrej pohody.

To už vedeli aj staroveké kultúry: Inkovia, Egypťania a Číňania, ktorí pripisovali slnečnému svetlu a jeho farebnému charakteru zázračnú energiu a liečivé účinky. V súčasnosti sa svetlo a farby –ktoré nie sú ničím iným ako viditeľným bielym svetlom v rozličných frekvenciách – čoraz viac spájajú s pojmom terapia v súvislosti s telesnou a duševnou pohodou a vyskytujú sa najmä v spojení so zvukom, meditáciou, jemnou formou kúpeľa v saune alebo v sanáriu. Už v roku 1672 mohol anglický fyzik Isaac Newton vedecky dokázať, že biele denné svetlo je zložené zo spektrálnych farieb červenej, oranžovej, žltej, zelenej a modrej. Celé storočia sa vedci všetkých národností a všetkých vedeckých smerov zaoberali farbami a ich vplyvom na organizmus a na ducha. Pred 50 rokmi začal konečne fyziológ profesor dr. Max Lüscher testovať vplyv farby na pacientov, ale i na zdravých jedincov rozličného veku a jeho meno sa veľmi rýchlo stalo synonymom pre výskum svetla a psychológiu 20. storočia. Počas svojho päťročného výskumu si zo 4 565 skúmaných farieb vybral špeciálne testovacie farby. Postup bol jednoduchý: Lüscher si vybral 8 farieb a predložil ich pacientom. Boli to tieto    farby: svetločervená, čisto žltá, tmavomodrá (indigo). modrozelená, svetlofialová, stredne hnedá, stredne sivá a čierna. Úlohou pacienta bolo zoradiť farby od najobľúbenejšej po najmenej chcenú. Na základe sledu farieb v rade určili vedci okrem iného charakter sledovanej osoby, jej životné ciele, štruktúru správania sa a myslenia, silu vôle, emócie a dravosť, ako aj jej potreby.

Po čase Lüscher svoj test zmenil a vo svojej knihe "4-farebný človek" predložil test iba so štyrmi farbami: žltou, červenou, zelenou a modrou. „Každá farba, ktorú vnímame“, hovorí Lüscher, „vyvoláva určitý zmyslový pocit. Emocionálna reč farieb nie je iba všeobecne platná, ale pôsobí aj donucujúco. Kto vníma farbu, zažíva súčasne aj jej emocionálne pôsobenie“. Medzitým sa táto jeho metóda  - známa ako Lüscherov farebný  test – stala svetoznámou a používajú ju na mnohých klinikách i v súkromných psychologických ambulanciách.

Ako teda vnímajú ľudia svetlo a farbu? Ľudské oko funguje na takom istom princípe ako mechanická kamera. Zrakový nerv vedie objektívny obraz nášho okolia formou elektrických impulzov do zrakového centra. „Skutočné“ videnie sa ale nachádza v mozgu: na sietnici oka sa nachádzajú tri druhy na farbu citlivých čapíkových  buniek, ktoré môžu rozoznať len tri základné farby: zelenú, červenú a modrofialovú. Farebný vnem vzniká až po prijatí impulzu mozgom. Aby prenikol do vedomia človeka, musia vizuálne informácie prejsť cez thalamus a cez zrakový výčnelok. Thalamusu sa hovorí aj „brána do vedomia“, pretože je spojením medzi senzibilnými a senzorickými podnetmi zvnútra i zvonka a mozgovou kôrou. Plní aj funkciu filtra, prepúšťajúceho len určité informácie, ktoré súčasne priraďuje k citovým pohnútkam. Z tohoto je jasné, prečo každý jeden človek reaguje na rôzne farby individuálne.

Pre najčastejšie sa vyskytujúce  farby bola zostavená asociačná schéma, na základe ktorej väčšina ľudí na tieto farby reaguje rovnako. Modrá je definovaná ako chladná a osviežujúca, ružová sa spája s nevinnou láskou, červená s vášňou. Z tohoto však nie je jasné, aké pocity má človek pri pohľade na uvedené farby – či sú mu príjemné alebo nepríjemné.
Ak má človek narušený celkový zdravotný stav, musí prísť k zásahu zvonka a nasadí sa terapia ožarovania. Najnovšie poznatky hovoria, že pokožka je v stave prijímať kmitanie farieb a ich pôsobenie šíriť ďalej do vnútra organizmu. Nie každá partia pokožky je pre tento účel rovnomerne prístupná, ale veľmi vhodné sú známe akupunktúrne body.

Ruskému výskumnému tímu sa podarilo dokázať, že v ľudskom tele existujú svetlovodivé dráhy, ktoré zodpovedajú meridiánom v tradičnej čínskej medicíne. A tak sa mohlo potom dokázať, že farebné svetlo je skutočne schopné transportovať informácie zvonka do vnútra organizmu a vyrovnať tak disharmóniu v energetickej rovine.

Z nasledovného prehľadu sa dozviete aké psychologické a fyziologické účinky predstavujú rozličné farby:

Fialová: stupňuje mentálne procesy, pôsobí očisťujúco, antisepticky, upokojujúco. Pomáha pri depresiách a pri migréne. Vďaka svojim detoxikačným účinkom značne pomáha zlepšiť stav pri celulitíde a pri lymfatických opuchoch. Zjemňuje optiku jaziev.
Modrá: pôsobí chladivo, upokojujúco a tíšivo na bolesti. Potláča zápaly a edémy, znižuje krvný tlak a teplotu. Reguluje nadprodukciu mazu pri mastnej pokožke, bojuje so žilovou nedostatočnosťou a intenzifikuje efektivitu pleťových masiek.

Indigo: upokojuje, harmonizuje dýchanie, zmierňuje nadúvanie, zastavuje sekréciu.

- Tyrkysová: aktivizuje, očisťuje, zmierňuje bolesti, ochladzuje. Pomáha  pri problémovej pokožke, pri bolestiach hlavy a pri nervozite.

Zelená: posilňuje zrak, odbúrava stres, uvoľňuje blokády, zmierňuje opuchy a nadúvanie. Pôsobí antisepticky, harmonizujúco a pomáha pri duševnej rovnováhe. Je prvým ošetrením pleti pri akné a pri kuperóze, ale aj pri neurodermatitíde a pri lupienke. Upokojuje podráždenú pokožku.

Žltá: povzbudzuje tok lymfatickej tekutiny, ovplyvňuje hormonálny a lymfatický systém. Pomáha pri obnovení elasticity pokožky a pri ľahkých tehotenských sťahoch.

Zlatá: posilňuje vegetatívny nervový systém, pôsobí antidepresívne a povzbudzuje činnosť žalúdka, čriev a ľadvín.

Oranžová: povzbudzuje činnosť žalúdka, štítnej žľazy a pľúc. Pôsobí spazmolyticky, aktivuje duševno, vyvoláva radosť zo života a optimistický pohľad na svet. Používa sa pri suchej pleti so známkami zreteľného ochabnutia, pri vráskach a pri výrazných tehotenských sťahoch.

Ružová: zmierňuje agresiu a napätie, pôsobí harmonizujúco.

Červená: otvára póry a čistí tak pokožku a podporuje činnosť pečene. Povzbudzuje senzorický nervový systém. Pomáha pri akné, pri spálení pokožky od slnka, pri ekzémoch a alergiách. Je ideálnou prípravou pokožky na aplikáciu skrášľovacej masky.

Purpurová: povzbzdzuje srdce, ľadviny, krvný obeh a   pohlavné orgány. Pôsobí na harmóniu a na duševnú rovnováhu.

Biela: pôsobí povzbudzujúco, najmä pri zimných depresiách.

Popri dokázateľne pozitívnych účinkoch farieb na telo a na dušu a popri ich  používaní v terapeutickej psychológii, prinášajú farebné hry svetla aj celkom nové zážitky v horúcovzdušnom kúpeli a v jeho variantách, čo je dôležitým faktorom najmä pre prevádzkovateľov profesionálnych sáun. Integrovaním doplnkového vybavenia ako je farebné svetlo, ozvučenie a dávkovanie vôní do kabín vychádzajú v ústrety rastúcim nárokom hostí.

Farebná svetelná stimulácia počas saunovania dopĺňa a zosilňuje zmysluplnosť zdravotného významu saunového kúpeľa: posilňuje srdce,krvný obeh a imunitný systém a podporuje detoxikáciu, ako aj zlepšenie štruktúry pokožky. Už takmer desať rokov ponúka Klafs – vedúca firma na svetovom trhu so saunami, parnými kúpeľmi a zariadeniami pre wellness, doplnkové vybavenie pre sauny a sanáriá, ktoré zodpovedá novým trendom. Napríklad s farebnými svetelnými trubicami pomocou špeciálneho ovládania môžete osvetliť kabínu jednotlivými farbami – červenou, modrou, žltou a zelenou, alebo automatickým striedaním farieb vytvoriť v kabíne príjemnú atmosféru so svetelnou hrou.

Novinka BELLAVEDA je úplne novým druhom farebného svetla do Vášho „chrámu na potenie“. Svetelný panel s výškou saunovej steny harmonicky zapadá do interiéru sauny. Prechod od jednej farby k druhej sa vyznačuje mäkkou plynulosťou. Svetlo sa jemne šíri od okrajov ku stredu, kde sa kumuluje do najvyššej intenzity a potom sa zase pomaly vytráca. Na rozdiel od farebných svetelných trubíc, ktoré sa montujú na strop, frontálne nasmerovanie BELLAVEDY Vás očarí aj keď sedíte na saunovej lavici – aspekt, ktorý ocenia najmä v profesionálnych saunách, kde často nie je dosť miesta na ležanie.

Fanúšikovia sauny ocenia aj svetelný panel AQUAVIVA, ktorý spája svetelnú hru s prírodnými zvukovými efektami, alebo hviezdnu oblohu s drobnými iskriacimi svetielkami.

Všetky tieto stimulátory zmyslov – ako zvuk, vôňa, farba a svetlo vytvárajú zo sauny kompletný „mentálny“ wellness – zážitok.
   
       
Tvorca dobrej nálady -  AQUAVIVA
   
Zmyslové vnímanie farebného svetla    
 
Vône pre dobrú pohodu
 
Nádych a výdych: aromatický kúpeľ so SANÁRIOM®    
 
Zdravie a krása
 
Vitálny, mladý a krásny – saunový kúpeľ odďaľuje starnutie
   
Sada kozmetických prípravkov od Klafs-a ochraňuje Vašu pokožku    
 
             
Predchadzajúci

Hore