Hlavná stránka
O nás
Wellness doma
 
Wellness pre investorov
Sauna a zdravie
 
Vaše zdravie
 
Sauna je zdravá
 
Fit aj v zime 
 
Sauna a ochladenie
 
Sauna a odkyslenie
 
Regenerácia
 
Sauna a redukcia hmotnosti
 
Wellness ABC
Servis
Referencie
 
Príslušenstvo
Kontakt

 


Erst öffnen Sich die Augen. Dann die Poren - in der Sauna von Klafs

  To vás zaručene nenechá chladnými:  

Letné  Cool down po saunovaní – prospech pre vaše zdravie.

 
     

 


Práve v lete sa priam ponúka suchá horúčava dobre rozpálenej sauny. Potom nasleduje „rezký“ zážitok, ktorý v tomto ročnom období pôsobí ako špeciálny budíček novej energie na letné aktivity. Ideálne je, keď sa fáza ochladzovania začína  najprv krátkym pobytom na vzduchu – vo voľnom priestore. Niekoľkominútový pohyb vonku vám urobí dobre a povzbudí krvný obeh.

Nadýchať sa čerstvého vzduchu znamená predsa predovšetkým urobiť niečo pre svoje zdravie. Profesor MUDr. Eberhard Conradi z Nemeckého saunového zväzu vyhlasuje: pritom sa vám neochladí iba povrch tela, ale teplo odchádza aj cez dýchacie cesty a takto vlastne  dochádza k jeho „komplexnému“, jemnému uvoľňovaniu.“

 

       
   

Na tento povzbudzujúci úvod nadväzuje druhá časť osviežujúcej kúry pre všetky zmysly: krátke, prudké ochladenie tela studenou vodou. Krátka poznámka: vyhnúť sa tomu, alebo použiť iba vlažnú vodu znamená, že sa nedosiahne želaný efekt.

Teda práve toto šokové stretnutie rozohriatej pokožky a ľadovej vody vytvára ten typický saunový pocit. Len tak sa cítite sviežo, ako v bavlnke a zrazu máte chuť niečo urobiť. „Toto môže viesť ako ku prepnutiu vegetatívneho nervového systému, tak aj k zburcovaniu takzvaných duševných centier v  bazálnej oblasti centrálneho nervového systému. Po stresovom kontraste tepla a chladu sa vegetatívum prestaví na „trofotropnú“ fázu, ktorá je charakteristická zotavujúcimi a uvoľňovacími procesmi a sprevádza ju vyrovnaná   nálada“, objasňuje prof. Eberhard Conradi dôvody z medicínskeho hľadiska.

 
       
   

Ako sa najradšej ochladiť je určite otázkou individuálneho gusta – môžete si vybrať. Prirodzene  sa môžete jednoducho postaviť pod obyčajnú studenú sprchu. Mimoriadne obľúbená je ale prúdová sprcha, z ktorej sa voda   valí v jednom jedinom prúde. Jemnejšie pôsobí  voda z Kneippovej hadice. Dbajte pritom ale na to, aby ste sa s prúdom vody k oblasti srdca prepracovali postupne, čiže začnite ramenami a nohami. Kto túži po prudkejšom ochladení, pre toho je ponorná nádrž do „pravé orechové“. Po studenej sprche sa môžete  nakrátko ponoriť do studenej modrej vody.

 
       
 

 

S troškou vody ste pre svoje telo toho urobili veľa. Používanie studenej vody po saune je ten najlepší a najpriaznivejší wellness – program aký vôbec existuje. A práve v týchto horúcich letných mesiacoch by ste si tento pôžitok nemali odopierať. Preto iba ten, kto v každej ročnej dobe ide do sauny minimálne raz do týždňa, regeneruje svoje telesné sily optimálne: imunitný systém je dlhodobo posilnený, telo sa ľahšie prispôsobí letnej horúčave a duša nájde upokojenie a oddych.

 
         
Predchadzajúci

Hore